Ravens Roundup: June 2024

Spring Sports Awards 2024

It was a memorable season for Raven athletes who braved New England’s intense springtime weather and strong competitors on the track and fields. Congratulations to all students and coaches for their outstanding performances.

Baseball

The Baseball Coach’s Trophy: Drew Pepi ’24

The Coach’s Trophy is presented to the player who best combines the highest level of leadership, skill and commitment.

MIP: Connor Nolan ’27

Captains Elect: Mitch Canuel ’25, Gil Bianchi ’25 and Levi Maguire ’25

EIL Record: 7-3, Third place EIL 

EIL All League: Mitch Canuel ’25 and Noah Jimbo ’25

 

Girls Golf

The Dorment Family Golf Trophy: Madi Harkins ’24

A gift of the Dorment family, the trophy recognizes a member of the golf team who best exhibits leadership, skill, humility, and passion for golf.

MIP: Panya Zhu ’27

Overall Record: 2-5-1

 

Boys Varsity Lacrosse

The Frost Family Boys Lacrosse Trophy: Bruce Taylor ’24 and Ethan Berry ’24 

This trophy has been given to Portsmouth Abbey to recognize a member of the boys’ lacrosse team who has contributed in significant ways to the School’s lacrosse program and whose passion for the game is best exemplified by his leadership, fair play, and gentlemanly conduct.

MIP: Logan McManus ’25

Captains Elect: Andrew Thibeault ’25, Michael Foley ’26 and Liam Daly ’26 

Overall Record: 17-3        EIL Record: 6-1

EIL All League: Bruce Taylor ’24, Luca Sanders ’24, Charlie Townsend ’24 and Angus Oliveira ’24

 

Girls Varsity Lacrosse

The Girls Lacrosse Trophy: Sadie Polgar ‘24

A gift to Portsmouth Abbey by the Hannaford family, the girls’ lacrosse trophy is presented each year to the player who best exhibits a strong desire to compete, a positive attitude, and humility both on and off the field, thus making her a natural and dependable leader.

MIP: Anna Hutton ’27

Captains Elect: Lilly Coward ’25, Layla Grilli ’25 and Kate Verderber ’25

Overall Record 7-8             EIL Record 4-5, Sixth Place 

EIL All League: Lilly Coward ’25 and Dakota Ormiston ’24

EIL All League HM: Julia Poore ’27 and Avery Royal ’27

 

Varsity Sailing

The Robert Price Sailing Trophy: Mary Davidson ’24 and Charlotte West ’24

This trophy has been given by the family of Robert Price, Class of 1971, to the sailor whose skill, leadership and love of sailing have been of the greatest value to the members of the team.

MIP: Serenity Backman ’26

Team Racing Record: Eighth out of 71 Schools 

Fleet Racing Record: Fourth of 75 Schools 

SheWolf Regatta: First of 18 Schools 

Qualified for Herreshoff Finals 

 

Varsity Softball

The Softball Coach’s Trophy: Laney Harrold ’24

The Coach’s Trophy is presented to the player who best combines the highest level of leadership, skill and commitment.

MIP: Lila Bragan ’25

Captains Elect: Kasey Bernat ’26, Lila Bragan ’25, Gwen Canuel ’25 and Alli Miller ’25

Overall Record 10-3          EIL Record 7-1 Second place

EIL All League: Laney Harrold ’24, Allison Miller ’25, Gwen Canuel ’25 and Kasey Bernat ’26

 

Boys Varsity Tennis

The Boys Tennis Coach's Trophy: Ryan Ma '25

The Coach’s Trophy is presented to the player who best combines the highest level of leadership, skill and commitment. 

MIP: Samuel Bishop-Grande ’27

Captains Elect: Ryan Ma ’25 and Stephen Li ’25

Overall record: 2-4        EIL Record: 2-4

EIL All League: Ryan Ma ’25 and Chris Chau ’24

 

Girls Varsity Tennis

The Girls Tennis Coach’s Trophy: Ale Cristiani ’24

The Coach’s Trophy is presented to the player who best combines the highest level of leadership, skill and commitment. 

MIP: Rachel Hudson ’24

Captains Elect: Susy Bichara ’25, Charlotte Spencer ’26 and Eva Madden ’26

Overall Record: 7-6               EIL Record:  5-3

EIL All League: Ale Cristiani ’24 and Bella No ’24  

 

Track and Field

The Boys Track Coach’s Trophy: Sean Brennan ’24

The Coach’s Trophy is presented to a boy who best combines the highest level of leadership, skill and commitment.

MIP: Slade Crouse ’24 

Boys Captains Elect: Gabe Devaney ’25 and Matt Burgner ’25

Overall Boys Record:  4-2-2  Third in NEPSTA      EIL Record: 2-2, second place in championships 

EIL All League: Slade Crouse ’24 Gabe Devaney ’25, Malcolm Maboula ’26 and Keynan Musingo ’26

EIL All League HM: Hadyn Bordelon ’26 and Tommy O’Hara ’24

All NEPSAC: Slade Crouse ’24, Gabe Devaney ’25, Malcolm Maboula ’26 and Keynan Musingo ’26

 

The Girls Track Coach’s Trophy: Sophia Capone ’24

The Coach’s Trophy is presented to a girl who best combines the highest level of leadership, skill and commitment: 

Girls MIP: Becca Osei-Assibey ’26

Girls Captains Elect: Odunayo Adelaiye ’25, Ella Liuzza ’25 and Jillian Muglia ’25

Overall Girls Record: 7-1 tied for tenth in NEPSTA           EIL Record: 3-1, third in Championships

EIL All League: Sophia Capone ’24

EIL All League HM: Jillian Muglia ’25, Zoe Rosenberg ’24 and Lauren McGee ’27

ALL NEPSAC: Sophia Capone ’24 Jillian Muglia ’25, Zoe Rosenberg ’24 and Lauren McGee ’27

ALL NEPSAC HM: Brooke Marston ’27

 

New School Record Holders: 

Gabe Devaney ’25: 300m hurdles (39.80)

Lauren McGee ’27: 100m hurdles (17.83)

 

JV Awards

Girls JV Lacrosse: Cece Finnegan ’27

Boys JV Lacrosse: Archie McDonald ’25

Girls JV Tennis: Cece Cord ’26

Boys JV Tennis: Jack Forbes ’26

Girls JV Track: Paige Gittus ’27

Boys JV Track: Mason Mitchell-Laplante ’27

JV Sailing: Luca Donadio ’26